Domain&Hosting

Domain Nedir ?
Domain internet ortamında bilgi, hizmet , mail v.s. diğer tüm faaliyetleri gerçekleştirebilmek için web sitesine ait uzantılardır. Bireysel Kullanıcılar , projeler , kurumlar ve şirketler dahil herkes alan adı alabilir.  En çok tercih edilen alan adları Com, Net, org , com.tr gibi uzantılardır. Kısacası domain aslında kiraladığımız boş bir arsadır bu arsanın içerisinde kullanacağımız yapıyı ise biz inşa ediyoruz.

Bu işin mantığı nedir ?

Alan adlarının çalışma mantığı ise isimleri hafızada tutmak kolay fakat rakamları tutmak zor olduğu için bunların çevrilmiş karşılığıdır. Bir örnek ile anlatacak olursak. Pantonecreative.com bizim alan adımız, bu alan adını aklınızda tutmak mı daha kolay yoksa 93.89.224.250 ip adresi mi tutmak daha kolay olurdu diye düşündüğümüzde tabi ki alan adını aklımızda tutmak daha kolay olacaktır. DNS yönlendirmesi ile birlikte alan adımızı doğru hedefe ulaştırarak işimizi daha kolaylaştırmamızı sağlamaktadır.

Alan adı uzantıları

Alan adlarının sonundaki tr, co, uk , co.kr , us , au gibi uzantılarda bulundukları ülkeleri temsil etmek için kullanılır. Alan adı alınırken mutlaka kolay hatırlanabilir kullanışlı ve prestijli isimler oldukça önem taşımaktadır.

Hosting Nedir ?

Hosting ‘in Domain adresimizi barındırmak için kullanılmaktadır.Domain adımızı aldıktan sonra sonra bu domaini çalıştıracak birde sunucuya ihtiyaç duymaktayız. Çünkü aslında Domain aslında boş bir arsadan ibarettir. Hosting ise herhangi bir sunucunun içerisinde bize temin edilmiş alandır. İçerisinde Web Sitemizi , Projelerimizi , mail adreslerimizi ve diğer interaktif uygumalalarımızı v.s. tüm hizmetlerimizi yayınlayacağımız bize tahsis edilmiş alandır. Günün her saati çalışması gereken hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gereken bir hizmet kalemidir.

7/24 Kesintisiz Hizmet

Sunucularımız 7 gün 24 saat boyunca kontrol altında özel bir alanda sistem mühendisleri tarafında prtg monitoring uygulamaları ile izlenmektedir. Herhangi bir hata durumunda anlık müdahale yapılmaktadır.

Muhteşem Hız

Türkiyedeki en hızlı alt yapıyı kullanıyoruz. Sunucularımızın internet hızı 400 Megabit ile çalışmaktadır. Bu da kullanıcıların sitenizi ve hizmetlerinizi çok daha hızlı erişmesini sağlamaktadır. Sunucunuz ne kadar hızlı ile siteniz ve diğer hizmetlerinizde o kadar hızlı çalışır. Bu yüzden bu çok önemlidir ve unutmayın hiçbir şey kaybolan zamanınız kadar değerli değildir.

Hosting Alırken neye dikkat etmem gerekiyor?

Hosting alırken aslında kullanım amacınıza uygun bir seçim yapmanız gerekmektedir. Web sitenizin boyutu , Mail sayısı ve boyutu ve aylık trafiğiniz ile hesaplama yapılarak bir ihtiyaç belirlenmesi daha uygun olacaktır.