Kurumsal Kimlik Klavuzu

3NCreative olarak sizlere marka ya da firmanızın tüm materyallerini etkin ve doğru olarak kullanacağınız pusulanızı hazırlıyoruz. Logonuzdan kullandığınız renk kodlarına, uygulamalardaki çizgilerinizden font seçiminize kadar tüm alanlarda yararlanacağınız başucu eserinizi oluşturuyoruz. Gelin sektöre en doğru algıyı sürdürülebilir kılacak yol göstericinizi birlikte üretelim.

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nasıl Olmalı?

Kurumsal Renklerinizi İçermeli
Renkler bir markanın algı yönetiminde olmazsa olmazlarındandır. Hayat veren iki ana damardan biridir. Kullanılan kurumsal renklerin üretim alanlarına göre kodlarla net olarak belirtilmesi elzemdir.

Kapsayıcı Olmalı
Kurumsal Kimlik Kılavuzu, ürün ya da hizmetinizin hedef kitlenize tanıtmak için şirket içinde ve dışında belirleyeceğiniz kuralların tümünü kapsamalı. Özellikle logonuzun tüm alanlardaki konumu ve ölçülendirilmesi açıkça belirlenmesi gerekir.

Kalıcı Olmalı
Kurumsal Kimlik bir markanın ya da şirketin sürekli yenileceği, revize edeceği materyaller değildir. En başından belirlendi mi uzun yıllar sürdürülmesi sürdürülebilir markalar için önemlidir. Kurumsal kimlik kılavuzu ise bu kalıcı çizginin kişilere değil kuruma bağlı olarak yaşatılmasını sağlar.

Dijital Mecrada Paylaşılabilir Olmalı

Tüm aşamalardan geçip tamamlanan Kurumsal Kimlik Kılavuzu, markanın internet sitesinde yayınlanabilir kalitede olmalı. Çünkü kılavuz sadece kurum içi değil kurum kültürünü dışarı yansıtması açısından da büyük önem arz eder.

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Neden Gereklidir?

Marka logosunun her mecrada uygun, etkin ve doğru kullanımı başarılı bir stratejiyi gösterir. Başarılı stratejiler ise dolaylı olarak pozitif algıyı, doğrudan ise pazarlama ve satışı etkileyerek artırır.

Markanızın gerçek tasarım ve karakterinin fiziksel bozulmaları engellenir ve sapmalar önlenir.

Markanızın her zaman diliminde güvenilir olduğunu insanlara hatırlatır ve en önemlisi de unutulmamanızı sağlar.

Kurumsal Kimlik Kılavuzunun Hazırlanma Süreci?

Şirketiniz ya da markanız için hazırlayacağımız kurumsal kimlik kılavuzu için tasarım sürecini soru işareti kalmayacak şekilde net ve detaylı bir bakış açısıyla yönetiyoruz.

Kapsamın Belirlenmesi
Kurumsal kimlik kılavuzunda dış cephe tabela kullanımından çalışan davranış kurallarına, kartvizit örneklerinden matbu evrakların tasarımına kadar birçok içerik barınabilir. Gerekli düzenleme ve çalışmalara başlamadan önce sizlerle görüşür ve kurumsal kimlik kitapçığında yer almasını istediğiniz kurumsal tasarım maddelerinizi birlikte belirleriz.

Logo Kullanım Alanları
Markanıza ait logonuzun (amblem ve logotype) kullanım alanları belirler, logonuzun hangi yüzeylerde, hangi renkte ve nasıl kullanılacağı dair bilgiler veririz. CMYK, Pantone, Ral gibi logonuzu oluşturan renklerin tonlarını belirler, daha sonra baskı dokümanlarında sorun yaşamamanızı hedefleriz. Böylece logonuzun çeşitlilik göstermesini ve doğru kullanım dışına çıkılmasını engellemiş oluruz.

Tipografi (Yazı Karakteri) Kullanımı
Her markanın kendine özgü bir yazı karakter grubu olası beklenir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere oluşturacağımız yazı karakterinizi temel, alt ve altın altı olarak üç gruba ayırarak hangi alanlarda ne için kullanacağınızı belirleriz. Diğer taraftan tamamlayıcı ve yardımcı yazı karakterlerinizi de saptayarak yine hangi alanlarda kullanılabileceğini, puntosunun kaç alması gerektiğine kadar kurallar halinde kılavuzunuzda sıralarız.

Kurumsal Evraklar
Şirket içi ve dışında ihtiyaç duyacağınız tüm evraklarınızda logonuzun hangi alanda, ne büyüklükte ve hangi renkte kullanılması gerektiğini belirler, doğru ve yanlış kullanım seçenekleri ile birlikte kurumsal kimlik kılavuza ekleriz.

Marka ya da firmanızın Kurumsal Kimlik Kılavuz çalışmalarınızı detaylandırıp şirketiniz için en uygun fiyat teklifimizi hazırlayarak sizlere sunabiliriz. Kurumsal Kimlik Kılavuzu çalışmalarımız ile ilgili kusursuz hizmeti almak için müşteri temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere en geç bir iş günü içerisinde geri dönüş sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.